Wizyta w świątyni

posągi-buddy

Wizyta w Tajlandii nie jest kompletna bez wizyty w świątyni, albo i kilku. Warto więc poznać podstawowe zasady zachowania w tych miejscach, a także kilka przydatnych słówek.

วัด
łat – świątynia buddyjska

W całej Tajlandii jest ponad 40 tysięcy świątyń, a w samym Bangkoku 400-500! Najprawdopodobniej jednak w planie waszej wycieczki będą te najbardziej znane czyli:

วัดพระแก้ว
łat pra keł – Świątynia Szmaragdowego Buddy (w kompleksie Wielkiego Pałacu)
วัดโพธิ์
łat po – Świątynia Leżącego Buddy
วัดอรุณ
łat arun – Świątynia Wschodzącego Słońca

W każdej świątyni spotkacie, a może i nawet porozmawiacie z

พระ
pra – mnich

Jest to zresztą bardzo ciekawe słówko, bo oprócz mnicha jest też używane w słowach związanych z bogiem oraz królem. Te dwie kategorie są zresztą w tajskiej kulturze bardzo blisko spokrewnione, co ma odbicie w języku, co widać w poniższych słowach:

พระพุทธเจ้า
pra putta dziao – Budda
พระมหากษัตริย์
pra mahaa kasat – Jego Królewska Mość
พระเยซูคริสต์
pra jesu krit – Jezus Chrystus
พระเจ้า
pra dziao – 1. Bóg 2. Członek rodziny królewskiej
เจ้าพระยา
dziao pra jaa – 1. najwyższy stopień arystokratyczny 2. nazwa głównej rzeki Bangkoku

No dobrze, a jak należy się zachowywać w świątyni? Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to miejsce święte i chociaż wygląda inaczej niż nasze kościoły, to należy zachowywać się wobec niego z podobnym szacunkiem. Oznacza to, że należy powstrzymać się od gwałtownych ruchów, głośnych rozmów oraz zakłócania spokoju przebywających w świątyni osób. Trzeba też ubrać się stosownie, co oznacza przynajmniej zdjęcia nakrycia głowy, oraz strój zakrywający ramiona oraz najlepiej spodnie lub sukienka za kolana. W najważniejszych świątyniach takich jak wspomniana Świątynia Szmaragdowego Buddy zasady stroju przestrzegane są jeszcze bardziej niż gdzie indziej, a przy wejściu można nawet wypożyczyć długie koszule i sarongi. Przed wejściem do każdego budynku kompleksu świątynnego w którym znajduje się posąg Buddy należy też

ถอดรองเท้า tood rong tao – zdjąć buty

Następna strona “Przyroda i pogoda” ->